
Най-малкият континент - Австралия
Австралия е най-малкият континент на Земята и единственият континент държава. Коренното население на континента са аборигените, които са се заселили преди 40 000 години. В момента те са едва 2% от общото население на Австралия, което е около 20 милиона души. Повечето от аборигените сега са от смесен произход. Площта на Австралия е 7 700 000 квадратни километра.
Разположение
Континентът е разположен изцяло в южното и източно полукълбо. На юг и запад Австралия граничи с Индийския океан, на север – с Тиморско и Арафурско море, а на изток – с Тихия океан.
Интересни факти
♦ Коренното население на континента са аборигените, които са се заселили преди 40 000 години. В момента те са едва 2% от общото население на Австралия, което е около 20 милиона души. Повечето от аборигените сега са от смесен произход.
♦ При идването на европейските заселници по австралийските крайбрежия, всяко от многобройните аборигенски племена имало своя самобитна култура. Смята се, че днес съществуват около 250 различни аборигенски езика и диалекта.
♦ Холандецът Абел Тасман открива остров, наречен по-късно на неговото име - Тасмания. Експедициите на Тасман имат важно значение за изучаването на австралийското крайбрежие и потвърждават, че Австралия е отделен континент.
♦ Експедициите на английския мореплавател Джеймс Кук имат най-голямо значение за изследването на Тихия океан и заселването на европейците в Австралия и Океания.
♦ Връщайки се от плаване през 1769 година, капитан Джеймс Кук, донася от Таити не само думата tattoo, но и изцяло татуиран полинезиец, който се превръща в сензация.
♦ След като САЩ обявява независимостта си, Великобритания вече няма къде да изпраща престъпниците си и затова решава да изолира осъдените в Австралия. Първият кораб с 1500 осъдени пристига на континента през 1788 година.
♦ Населението на Австралия основно изповядва християнство, като на места се срещат и местни вярвания.
♦ Косцюшко (на английски: Mount Kosciuszko) е най-високият връх на континента Австралия. Намира се в Снежните планини в югоизточната част на австралийския щат Нов Южен Уелс. Височината му е 2228 метра. Най-високата точка в Австралийския съюз обаче е Моусън Пийк на остров Хърд - 2745 м.
♦ Австралия е единственият континент на Земята, в който няма действащи вулкани.
Държави в Австралия
Австралия е единственият географски обект т. нар. континент-държава. Площта му е 7 700 000 km².
Държавите и островите, включени в Австралия и Океания са:
Австралия, Нова Зеландия, Вануату, Кирибати, Маршалови острови, Микронезия, Науру, Палау, Папуа Нова Гвинея, Самоа, Соломонови острови, Тонга, Тувалу, Фиджи.
Несамостоятелни острови в Океания: Нова Каледония, Френска Полинезия, Уолис и Футуна – Франция; Гуам, Северни Мариански острови, Американска Самоа и Хаваи – САЩ; Великденски остров – Чили и др.